Istanbul
Turističke destinacije , 0 Komentara
Tweet
Ovaj magičan grad smješten je na teritoriji dva kontinenta - Evrope i Azije. Tokom svoje bogate i burne prošlosti bio je prijestonica Rimske, Vizantijske i Otomanske imperije, pa je zbog toga promijenio i tri imena – Carigrad, Kostantinopolj i Istanbul. Iako je od strane Kemala Ataturka, oca nacije, Ankara proglašena za prijestonicu republike početkom XX vijeka, Istanbul je i danas glavno središte Turske sa oko 14 miliona stanovnika, što ga čini jednim od najgušće naseljenih gradova u svijetu i prvim najvećim evropskim gradom.
Istanbul je grad sa najvećim brojem stanovnika u Turskoj kao i njegovo ekonomsko, kulturno i istorijsko središte. Ovaj grad prostire se na području Evroazije, preko Bosforskog moreuza, zaliva Zlatni rog i između Mramornog i Crnog mora. Njegov komercijalni i istorijski centar pozicioniran je na evropskoj strani, dok jedna trećina njegovog stanovništva živi na azijskoj.
Od svog osnivanja pod imenom Bizant oko 660. godine prije nove ere, grad se toliko razvijao da je postao jedan od najznačajnijih u istoriji čovječanstva. Nakon njegovog ponovnog uspostavljanja pod imenom Konstantinopolj, gotovo 16 vjekova bio je imperijalna prijestonica tokom Rimskog, Vizantijskog i Turskog carstva. Bio je jedan od glavnih područja za unapređenje hrišćanstva tokom rimskog i vizantijskog perioda prije nego što su Osmanlije osvojile grad 1453. godine i pretvorile ga u središte islama i sjedište Osmanskog kalifata.
Njegova gotovo perfektna strateška pozicija na istorijskom Putu svile bila je glavna veza između Evrope i Bliskog Istoka, i jedina veza između Crnog Mora i Mediterana. Sve ovo je doprinijelo tome da ovaj grad postane kako jedan od glavnih trgovačkih, tako i jedan od glavnih kulturnih svjetskih centara.
Tokom 2015. godine Istanbul je posjetilo oko 12 i po miliona turista, što ga je na listi najpopularnijih svjetskih turističkih destinacija pozicioniralo na 5. mjesto. Njegove najveće atrakcije nalaze se u okviru njegovog istorijskog centra koji je svojim većim segmentom pod zaštitom UNESCO –a, dok je njen kulturno – zabavni centar u okviru gradske luke, Zlatnog roga.
Istanbul je jedna od najbrže rastućih ekonomija u svijetu. Sjedište je mnogih turskih kompanija i čini više od četvrtine bruto domaćeg proizvoda zemlje. Ovaj grad se konstantno razvija, dok se njegova infrastruktura mijenja praktično iz dana u dan – tu su nove metro linije, stambene zgrade i transportni projekti kao što je najdublji podvodni transkontinentalni tunel na svijetu – “Marmaray”. Takođe, ovaj grad postaje i sjedište mnogim međunarodnim organizacijama kao što je Organizacija za crnomorsku ekonomsku saradnju, Državni savjet Republike Turske kao i Organizacija za ekonomsku saradnju.
Današnji moderni Istanbul se sastoji od evropskog i azijskog dijela koje povezuje bosforski most. Evropski dio je podijeljen na stari i novi dio koje razdvaja istorijski zaliv Zlatni rog, a povezuje Galata most.
Najposjećenije znamenitosti Istanbula
Najpopularniji i najposjećeniji dio grada smješten je na poluostrvu Eminonu koje se proteže na raskršću Zlatnog roga, Bosfora i Mramornog mora. Riječ je o Sulatanahmetu koji predstavlja najstariji dio grada, svrstan od strane UNESCO-a u Svjetsko nasleđe.
Aja Sofija – u prošlosti je prvobitno bila najveća hrišćanska crkva na svijetu, koju je podigao vizantijski osvajač Justinijan I 537. godine. Sultan Mehmed Osvajač pretvorio je 1453. godine u džamiju, da bi nakon uspostavljanja Republike Turske bila pretvorena u muzej od strane sekularnog vođe i oca nacije - Kemala Ataturka. U njenom dvorištu nalazi se grobnica Cara Konstantina Velikog.
Tri obeliska –tri lokaliteta, smješteni jedan do drugog na platou Sultanahmet, predstavljaju zaštitne simbole Istanbula.
Rimski podzemni rezervoar za vodu - "Cisterna Basilica" – smještena je preko puta Aja Sofije sa gotovo nestvarnim ambijentom. Podignuta je 532. godine na mjestu nekadašnje bazilike, a njen kapacitet je i do sto hiljada tona vode. Unutar bazilike nalazi se glava Meduze, kao i kolonade raznih stilova.
Plava džamija – poznata i kao Sultanahmet džamija jedna je od tri najveće džamije u Turskoj, i jedina džamija koja pored one u Meki ima šest minareta. Jedan naziv nosi shodno boji svojih kupola, dok drugi naziv shodno vladaru koji je vladao tokom njene izgradnje – Sulatanu Ahmetu I. I enterijer jednako kao i eksterijer ove grandiozne građevine svakog posjetioca ostavlja gotovo bez daha. Ovo zdanje projektovano je od strane Sedefkar Mehmet Age i inicijalno je obuhvatao bolnicu, pijacu, kuhinju za siromašne, teološki fakultet, grob sultana i njegove porodice. Svi ovi objekti osim grobnice srušeni su tokom XIX vijeka
Topkapi palata – impozantna građevina koja svakog svog posjetioca ostavlja bez daha, predstavljajući najposjećeniju destinaciju u Istanbulu. Od davnina bila je palata turskih sultana, u periodu od XV do XIX vijeka. Smještena je iza Sultanahmeta tj. Aja Sofije. Podignuta je po nalogu Mehmeta II krajem XV vijeka, a u njenoj riznici nalaze se predmeti od neprocjenjivog značaja, poput eksponata mača proroka Muhameda i zbirke njegovog porcelana. Takođe, ovdje se čuva peti najveći dijamant u svijetu. Sa terase ovog veličanstvenog kompleksa pada najljepši pogled na Bosfor.
Hipodrom – u prošlosti bio je najveći na svijetu sa sto hiljada mjesta za sjedenje. Podignut je od strane rimskog imperatora Septimusa Severusa, dok je njegovu izgradnju završio Konstantin Veliki 330. godine. Naročito popularne su bile trke kočija po čemu je dobio nadimak “Konjski trg”. Na njemu se nalazi jedan od najstarijih istambulskih spomenika – serpentinska kolonada.
Arheološki muzej – ovaj muzej sastoji se od tri muzeja – Arheološkog, Muzeja starog Orijenta i Muzeja islamske umjetnosti. Njegova riznica sadrži preko million eksponata koji obuhvataju period od pet hiljada godina, predstavljajući jednu od najboljih i najvećih arheoloških zbirki na svijetu.
Galata most – sagrađen 1992. godine na dužini od pola kilometra prostire se preko Zlatnog roga.
Veliki bazar – jedan od zaštitnih simbola grada kojeg na dnevnom nivou posjeti oko 250 hiljada ljudi. Ova autentična pijaca potiče iz XV vijeka a njen osnivač bio je sultan Mehmed II. Bazar obuhvata preko četiri hiljade prodavnica u kojima je toliko raznovrsna ponuda da je gotovo nemoguće da kao kupac ne nađete sve što ste zamislili.
Sulejmanova džamija – pored Plave džamije najveća džamija u Turskoj. Sagradio je sultan Sulejman Veličanstveni u XVI vijeku. Ova veličanstvena građevina podignuta je po nacrtu čuvenog otomanskog arhitekte Mimara Sinana koji je shodno svojoj želji i sahranjen u njoj. Sa brdašceta na kojem je uzdignuta ova džamija pruža se najljepši pogled na panoramu grada. Iza nje nalaze se mauzoleji u kojima su Sulejman I, Sulejman II i Ahmed II.
Zlatni rog - je estuar koji nosi naziv po svojoj ulozi nekadašnjeg trgovačkog centra Istanbula. U ovom dijelu još od davnina ukrštale su se sve konfesije i kulture o čemu svjedoče spomenici poput bugarske crkve Svetog Stefana i džamije sultana Ejupa. On je bio prijatelj i saborac proroka Muhameda, što ovu džamiju čini trećim najsvetijim islamskim hramom na svijetu.
Novi dio Istanbula predstavlja finansijski centar i sastoji se iz tri oblasti: Levent, Etiler i Ulus. Azijska strana grada ne obuhvata mnogobrojne istorijske znamenitosti, ali zato se u njoj nalazi Muzej igračaka, fudbalski stadion “Fenerbahče” kao i ulica koja predstavlja dugo šetalište.
Popularne autobuske relacije sa polascima iz Istanbula