Karlovac
Turistička odredišta , 0 Komentara
Tweet
Karlovac se prostire u središtu Hrvatske na ušću rijeka Korane, Kupe, Mrežnice i Dobre. Pozicioniran je jugozapadno od Zagreba, na 112 m nadmorske visine. Sa svojih 60.000 stanovnika uvrštava se među gradove srednje veličine u Hrvatskoj.
Najstariji povijesni dokazi o naseljenosti njegovog područja potiču još prije 3 500 godina prije Krista. Podignut je tijekom XVI stoljeća na imanju obitelji Zrinski, radi obrane od turskih osvajača. Početak gradnje njegove tvrđave bilježi se kao rođendan grada - 13. srpanj 1579. godine. Osnivač grada je austrijski nadvojvoda Karlo, po kojem i nosi ime.
Glavna odlika grada je upravo spomenuta historijska jezgra iz koje se razvio u urbano naselje – „Karlovačka Zvijezda“, odosno Stari grad Dubovac. Najstariji je dio grada koji je naziv „Zvijezda“ dobio po svom karakterističnom šestokrakom obliku. Predstavlja omiljeno okupljalište Karlovčana a sa njega se pruža očaravajući pogled na cijeli grad i njegovu okolicu. Danas Radićeva ulica predstavlja glavnu sponu ka Turskim vratima i stražarnici tvrđave. U periodu tijekom proljeća i ljeta, glavna je pozornica za mnogobrojna kulturna dešavanja - koncerte, kazališne i plesne predstave i izložbe.
Karlovac je grad jedinstvene arhitekture, čija jezgra sa svojim bedemima, bastionima, palačama, trgovima, vojnim i sakralnim objektima predstavljaju vrhunac tadašnjeg građevniskog umijeća. Jedan od primjera te arhitekture predstavlja čuvena gimnazija iz XVIII stoljeća, koju su između ostalih pohađale znamenite ličnosti poput Nikole Tesle, Stjepana i Antuna Radića, Ivana Gorana Kovačića i Mirka Seljana.
Na njegovom centralnom Trgu bana Josipa Jelačića, smještena je barokna Crkva Presvetog trojstva sa Franjevačkim samostanom, dok se u neposrednoj blizini nalazi „Kužni pil“, spomenik podignut koncem XVII stoljeća kao zavjet Bogorodici protiv kuge koja je harala gradom.
Još jedno značajno obilježje grada predstavlja Trg Josipa Juraja Strossmayera, na kojem se nalazi Gradsko poglavarstvo Karlovca i Gradski muzej. Muzej je smješten u palači koja datira iz prve polovice XVII stoljeća i jedan je od najstarijih sačuvanih primjeraka stambene arhitekture. Ispred muzeja nalaze se ostaci kapelice Svetog Josipa iz XVII stoljeća.
Zgrada karlovačkog kazališta „Zorin dom“ i Glazbena škola predstavljaju važna središta kulturnog života u gradu i županiji. „Zorin dom“ podiglo je prvo hrvatsko pjevačko društvo „Zora“ krajem XIX stoljeća, dok je Glazbena škola osnovana početkom XIX stoljeća.
U razdoblju između XVIII i XIX stoljeća Karlovac postaje najvažniji trgovački grad na relaciji Jadran - Podunavlje, nakon izgradnje tri puta: „Karolina“, „Lujzijana“ i „Jozefina“, dok o njegovoj važnosti za trgovinski promet svjedoči i Miljokaz sa oznakama udaljenosti tadašnjih važnih središta. Danas, zahvaljujući svojim povijesnim putovima i suvremenoj autocesti povezuje primorsku i panonsku Hrvatsku i ujedno Srednju Europu i Podunavlje sa Jadranom.
Turistička ponuda ovog grada zahvaljujući svojoj raznovrsnosti idealna je i za užitak u prirodi duž dolina njegovih rijeka ili pod hladom stoljetnih drvoreda. Nakon ovog izleta možete se odvesti starim fijakerom do obližnjeg restorana kako biste se upoznali sa gastronomskim delicijama ovog kraja.
Popularne autobusne relacije sa polascima iz Karlovca: